Influencer Marketing

No Comments

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing
Influencer Marketing

Influencer marketing, bir markanın endüstrisi veya hedef kitlesi üzerinde güçlü bir etkiye sahip kişileri tanımlayan bir stratejidir. Bir etki unsuru pazarlama stratejisinde, bir marka, etki unsuru ile bir ortaklık oluşturur; burada etki unsuru, izleyicilerini markanın mesajlaşmasına veya içeriğine maruz bırakmayı kabul eder. Etkileyiciler genellikle büyük ve meşgul bir kitleye sahiptir, bu nedenle markalar bir etkileyicinin içeriklerini, mesajlaşmalarını paylaştığı veya bahsettiği zaman yararlanır. Sergileme, markanın hedef kitlelerinin önünde olumlu, doğal ve anlamlı bir şekilde olmasını sağlar. Bir Etkileyici pazarlama örneği olarak bir markanın ürününü ünlü birisi ile ortaklaşa anlaşır, ünlü kişi sosyal medyada mesajını izleyicileriyle paylaşarak markaya herkesin dikkati çekti. Bu etkileyici pazarlama stratejisi tanımında bir ünlü kullanılırken, etkileyici kampanyaların her zaman ünlülere güvenmesi gerekmez. Influencer pazarlama, sergileme kazanmakla ilgilidir, ancak her zaman en büyük kitleye sahip olan insanlarla çalışmakla ilgili değildir. Bu, doğru kitleye sahip kişilerle çalışmakla ilgilidir, böylece markanızla daha fazla bağlantı kurma olasılığı en yüksek olan kişilerle bağlantı kurulabilir.

Hedeflerinizi Tanımlayın

Herhangi bir akıllı pazarlama planında olduğu gibi, hedeflerinizi özetleyerek başlanır. Eğer kampanya ile başarmak istiyor ise niyeti ayarlanır. Hedef planlamanın ilk aşamalarında tanımlamak, kampanyanız boyunca tutarlı bir strateji oluşturmanıza yardımcı olur ve kampanyanın sonunda başarınızı ölçmek için izlemeniz ve izlemeniz gereken metrikler hakkında bir fikir verir. Etkileyici pazarlama stratejisi için göz önünde bulundurmak isteyebilecek bazı hedef olarak,

Marka bilinirliği: daha fazla insanın markayı tanıması ve sevmesi.

Marka kimliğini oluşturmak: insanların marka kişiliğini ve değerlerini görmesini sağlamak.

Kitle oluşturma: takip etmek ve abone olmak için daha fazla kişi almak.

Nişan : içerik için daha fazla paylaşım, yorum ve beğeni alma.

Kurşun nesil: kurşun mıknatıslar ve teklifler için kaydolmak için daha fazla kişi alma.

Satış: ürünleri/hizmetlerini satın almak için daha fazla kişi almak.

Müşteri sadakati: insanların markanızla ilgilenmesini ve bağlantı kurmasını sağlamak.

Link oluşturma: internet siteye yönlendirilen daha fazla bağlantı almak.

Influencer Marketing (Pazarlama) kampanyası

Hedeflerinizi öğrendikten sonra, görevinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak etkileyici pazarlama kampanyasının türünü düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Influencer pazarlama kampanyaları genellikle üç tür ilişki tetikleyicisini içerir: ilham, kiralama veya her ikisinin bir karışımı.

İçeriğinizi veya mesajlaşmanızı kendi başlarına paylaşmak için bir etkileyiciye ilham verebilirsiniz. Markanızı tanıtmak için onlara ödeme yapabilirsiniz. Ya da her ikisini de biraz kullanan bir durum yaratabilir.

İşte düşünebilecek birkaç etkileyici pazarlama stratejisi türü:

Hediye : bir inceleme veya söz karşılığında bir etkileyiciye ücretsiz ürün ve hizmetler verilmesi.

Misafir Gönderme: Bir influencer’ın bloğu için içerik oluşturulması ve katkıda bulunması.

Sponsorlu içerik: markanın bir influencer’ın blogun da veya sosyal kanalında yer alması için ödeme yapma.

İçerik birlikte oluşturma: Web sitesinde yer alan içerik oluşturmak için bir etkileyiciyle ortaklık kurma.

Sosyal medya bahsetme: markadan bahsedilmesi, içeriğini paylaşılması için bir kişilik veya marka ile giden bir sosyal medya pazarlama stratejisi alma.

Yarışmalar ve eşantiyon: bir yarışma koşu ve takipçileri veya okuyucuları ile eşantiyon olayı paylaşılması için bir etki unsuru soran.

Influencer devralma: Bir Influencer belirli bir süre için sosyal medya hesaplarını kontrolünü ele geçirmesine izin verilmesi.

İştirakler: etkileyicilere sürdükleri her satışın yüzdesini veren benzersiz bir kod sağlama.

İndirim kodları: bir etkileyiciye, ürünün veya hizmet için tanıtımını yapabilecekleri ve izleyicilerine sunabilecekleri benzersiz bir indirim kodu verilmesi.

Marka Elçileri: özel teklifler, ücretsiz ürünler karşılığında markayı, ürünleri ve hizmetleri bahsettikleri veya tanıttıkları sadık marka hayranlarıyla ilişkiler kurmak veya marka tarafından öne çıkarılması.

Bu etkileyici pazarlama fikirleri taşa konmaz veya belirli kriterleri karşılaması için gerekli değildir. Hepsi esnektir ve etkileyici pazarlama stratejinizle neler yapabileceğinize dair genel fikirler anlamına gelir. Planları oluştururken, marka ve hedef kitle için çalışan özelleştirilmiş bir etkileyici pazarlama stratejisini oluşturulması için bu fikirlerden birini veya birkaçını kullanılması gerekir.

Hedef kitleyi tanımla 

Hedefler ve uygulamak istenilen etki unsuru pazarlama stratejisinin türü hakkında bir fikir olduğunda, hala etkileyicileri aramaya başlamak için hazır değildir. Hedef kitle ile bağlantı kurmak kimin yardımcı olacağını belirlemeden önce, hedef kitlenin kim olduğunu bilmek gerekir. Etkileyicileri aramaya başlamadan önce, kampanya aracılığıyla kiminle bağlantı kurmak istenilen ile ilgili belirli ayrıntıları özetlemek için zaman harcanır. Hem demografik hem de psikografik segmentasyonu içeren bir alıcı persona oluşturun . Kitleyi öğrendikten sonra, takip ettikleri en iyi kişileri ve kullandıkları web sitelerini tanımlamak daha kolay olacaktır.

Doğru Etkileyicileri bulun

Kitlenin açıkça tanımlanmış ile, nihayet hedeflerine ulaşmak ve hedef pazar ile bağlantı yardımcı olacaktır etkileyenler arayan başlayabilir. Seçenekleri düşünürken, etkilendiği  Blogcular, Sosyal Medya Yıldız Starları, Ünlüler, Sektör Uzmanları, Düşünce Liderleri keşfedilmesi gerekir. Kullanmak istenilen etki unsuru türünü belirledikten sonra, o alandaki bireyleri veya markaları araştırmaya başlanır.

Kitlenizi paylaşan Etkileyicileri bulun

Web sitenin girilmesi veya bildiğiniz web sitelerinin Url’lerine ulaşmak istenilen kitleye sahip olun. Araç, benzer bir kitleyi paylaşan düzinelerce başka web sitesi ile rapor verecek. Bu rapor , bu sitelerin ulaşmak istenilen kitleye sahip olduğunu ve bu nedenle içeriği paylaşmak veya tohumlamak için harika yerler olacağını bilindiği gibi, düzinelerce konuk bloglama fırsatı sunar.

Soru ve cevaplar

Çalıştığınız hedefler nelerdir?

Bir kuruluşun, en çok etki unsuru tarafından ele alınan veya odaklanan hedefleri kabul etmesi çok önemlidir. Bu süreç, ürünlerinin normlarına göre pazarlanıp pazarlanmayacağı konusunda farkındalıklarını artırmaktadır. Bir web sitesinin trafiğini artırmak, satışları artırmak veya izleyiciyi markadan haberdar etmek için çalıştıklarını belirttiyse, ınfluencer’ı işe almanız sizin için uygun olacaktır. Influencer’ın kitlenin ihtiyaçlarını bilmesi ve iş alanınızla ilgili bilgilere sahip olması çok önemlidir. Bu, ürünlerinizi daha iyi bir şekilde pazarlamalarını sağlayacaktır.

Yazılı bir sözleşme yapar mısınız?

Influencer ile ortaklık kurmadan önce, onlara usulüne uygun olarak imzalanmış bir anlaşma yapıp yapmadıklarını sormanız istenir. Profesyonel etkileyicilerin çoğu, markanıza olan sadakatlerini sergileyecekleri için bu şekilde uğraşmayı tercih eder. Onlar arasında sözleşme kırmaya çalışırsanız da koşulları yanı sıra dönem için onlara sormalısınız. Ayrıca, reklam kurallarına uygun olarak çalışıp çalışmadıklarını da sormanız gerekir.

İş kişiliği veya sizi en çok etkileyen kitaplar?

Bu soruyu etkileyenlere sorarak, çalışma ideolojilerini tanıyacaksınız, bu size sizin için verimli olup olmayacaklarını yargılamak için daha iyi bir fırsat sağlayacaktır. Çoğu zaman farklı iş kafaları hedeflerine ulaşmak için farklı yaklaşımlara sahiptir. Gelecekte marka tanıtım faaliyetleri üzerinde kötü etkisi olan hiçbir çatışma kayıtlı böylece sizin için benzer çalışma kriteri olan bir birey işe çok önemlidir. Uzun vadede, bu aynı zamanda size takipçilerin etkileyicisinin türü hakkında bilgi edinmek için bir fırsat sağlar.

Günlük programınız nedir?

Bir marka olarak, etkileyicinizin günlük programını bilmeniz ve daha sonra ideolojilerinizle eşleştirmeniz çok önemlidir. Bu adım, etkileyici unsurun günlük olarak çalışmaya ne kadar hazır olduğunu ve işlediği farklı görev türleri hakkında sizi bilgilendirecektir. Markanızı videolar, blog gönderileri, bilgi grafikleri vb. gibi farklı medya aracılığıyla tanıtabilirse bir fikir edineceksiniz. Böylece, aynı zamanda belirli bir süre içinde erişmek mümkün olacak seyirci sayısını öğrenmek mümkün olacak.

Influencer kampanyanızın sonuçlarını ölçen kriter nedir?

Influencer’ın performansını ölçmek çok önemlidir, çünkü kampanyanın sizin için verimli olup olmayacağı konusunda bir fikir edinirsiniz. Kampanya ölçmek için çeşitli araçlar aramak için gereklidir. Yatırımın geri dönüşü, analitik ve sosyal rezonans. Analytics temel olarak sitenizin marka tanıtım kampanyası sırasında aldığı trafiğe odaklanır. Kampanyanızın harcanan toplam para miktarına göre nasıl performans gösterdiğini de karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca, etkileyicilere, ürünleri için yerleştirdikleri her gönderide toplam beğeniler ve yorumlar hakkında gerçek veriler sağlayıp sağlamadıklarını sormaları önerilir.

Ne tür bir etkileyicisiniz?

Bir etki unsuru işe almadan önce, her ikisinin de farklı bir çalışma kriterlerine sahip olduğu için bir mikro veya makro etki unsuru olup olmadığını bilmeniz gerekir. Markanızı küresel bir kitleye popülerleştirmeyi planlıyorsanız, dünyanın dört bir yanından takipçileri olduğu için makro etkileyicilere gitmek önemlidir. Bunun aksine, mikro etkileyiciler yerel kitleye odaklanır ve markanızı yerel alana tanıtmayı planlıyorsanız esastır. Mikro etkileyiciler, üstel bir oranda artma potansiyeline sahip yaklaşık 10,000 yerel takipçilerine sahiptir.

En büyük başarısızlığınızı nasıl aştınız?

İnfluencer’ınızın bir başarısızlığın üstesinden gelme şeklini bilmek, işlerinde kalıcı olup olmadıklarını öğrenmek için bir fırsat verecektir. Online pazarlama kolay bir iş değildir ve potansiyel müşteriler oluşturmak için beceri büyük bir alır. Sadece bu etkileyenler ilk başarısızlık ile disheartened alamadım kim başarılı ve daha da zor deneyin.

Beyin fırtınası oturumlarına katılıyor musunuz?

Kampanya pazarlaması sırasında, etkileyicilere işi nasıl planlamaları gerektiği konusunda örnekler sunacaksınız, ancak etkileyicilerin yaratıcı ve entelektüel düşünceye sahip olmaları gerekiyor. Hemen onlara sormak ister onlar size yenilikçi fikirler ile pazarlama kampanyası tamamlamak için nasıl hakkında fikir vermek ya da değil. Ayrıca, kutudan çıkıp düşünemeyecekleri konusunda size bir fikir verecek birkaç örnek istemelisiniz. Bu, çevrimiçi kampanya sırasında potansiyel müşterileri çekmek için çok adımdır.

Ne kadar sürede cevap vereceksiniz?

Doğru takip ürün pazarlama ve marka tanıtım dünyasında çok önemlidir. Onların inceleme tepki süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekir ve ne kadar kolay onlara ulaşmak için, daha fazla iletişim kanalları daha iyi. Bir etkileyiciyle iletişim halinde olmak, varsa ürünlerinizdeki en son gelişmeler hakkında onları haberdar etmek için bir fırsat sağlayacaktır. Böylece, satış şansını artıran takipçilerini hemen bilgilendirebilirler. Ayrıca sadece güvenli oynamak için, onların acil bilgi almalıdır.

Eğitimli etkileyiciler ağı sizin için çalışıyor mu?

Kampanyanız üzerinde çalışan bir uzman etki sahibi ekibine sahip olmaktan daha çekici ne olurdu? Bu nedenle, ınfluencer’a eğitimli personel olup olmadığını sormalısınız. Etki sahibi bir ekiple çalışmak, diğer her yaş grubundaki insanların egemenliğine sahip çeşitli sosyal medya platformlarına erişmenizi sağlayacaktır. Bu süreç sonunda yakın gelecekte müşterilerinizin sayısını artıracaktır. Çoğu zaman, ınfluencer Ağı da size acil rakiplerine göre bir üstünlük sağlar halka açık olmayan veri sağlar.

Blog

Müşterilerimizin çeşitli kilit alanlarda mükemmel sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmaya odaklanan yazıları paylaşırız.

Ücretsiz Teklif Al

Rekabet en üst düzey olduğunda bile, işletmenizin gelirinin önemli ölçüde artırmasına yardımcı olan profesyonel hizmetler sunuyoruz.

Haber bültenimize abone ol!

Leave a Comment