Instagram Reklam Ajansı – (300+ Müşteri)

No Comments

İnstagram Reklam Ajansı

Instagram Reklam Ajansı

Çağımızın durdurulamaz gelişimi her geçen gün hayatımıza yenilikler eklemeye devam ediyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde ihtiyaçlarımızı internet ve mobil cihaz kullanarak karşılayabiliyoruz. İnternet kullanıcılarının artması ile sosyal medya platformu, çok büyük değer kazanmaya başladı. İnstagram dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan platformlar arasında birinci sıradaki yerini aldı. Kullanıcı, ilgi alanına göre birçok kişi ve kurumları instagram hesaplarından takip edebiliyor. İnstagram, farklı reklam olanakları sayesinde küçük, büyük çok sayıda işletmenin tercih sebebi oluyor. İşletmeler verdikleri reklamlar sayesinde markasını büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştırabiliyor. Çok güçlü bir reklam platformu olan instagram, profesyonel bakış açısıyla kullanıldığında çok iyi sonuçlara ulaştırıyor. Son yıllarda sayısı gittikçe artan İnstagram Reklam Ajansları, verdikleri hizmetle kurumları, kişileri ulaşmak istedikleri müşteri kitlesi ile buluşturmayı hedefliyor.

Etkileyici İnstagram Reklamları Nelerdir?

Her geçen gün etkisi hızla yayılmaya başlayan sosyal medya, firmaların, kurumların tanıtımını yapmak, marka bilinirliğini arttırmak amacı ile en çok tercih ettikleri yer halini aldı. Son dönem, bilgi almak, ilgi alanlarına hızlı ulaşmak için instagram, en ilgi gören platform olmayı başardı. Gösterilen ilginin fazla olması instagramda reklam vermenin önemini sürekli arttırıyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan instagram gün geçtikçe kullanıcıların dikkatini daha da fazla çekmeyi başarıyor. Kullanıcılar tarafından çok tercih edilir olması, marka üzerinde klasik tanıtım uygulamalarından çok daha fazla etki gösterdiği görülüyor. Bu aşamada marka bilinirliğini doğru bir şekilde yansıtabilmek için planlı bir araştırma yapmak önemli. İnstagram Reklam Ajansları bu konuda uzman bir kadro ile kullanıcıya hizmet vermek için çalışmalar yapıyor. Kişiler Etkileyici İnstagram Reklamları Nelerdir sorusunu araştırarak kendileri ve firmaları için en etkileyici reklam uygulamasına ulaşmaya çalışıyor.

 • Fotoğraf reklamları; sade ve kaliteli bir anlatıma, birkaç şekilde fotoğraf ekleyerek, reklamınızı dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Fotoğraf kalitesi ve temaya uygunluğu, kullanıcının sitenizi ziyaretinde etkili olur. Bilgi kirliliği oluşturmayacak fotoğraf seçimi, bilinirliğinize katkı sağlar.
 • İnstagram Video Reklamları; ses ve hareketin buluştuğu fotoğraf reklamlarının sürükleyici özelliğinden faydalanmak için önemli bir instagram reklam çeşididir.  instagram 60 saniyeye kadar olan video reklam tanıtımına imkân sağlar. Günümüzde, video izlenimi çok yüksek oranda yer tutuyor. İnstagram reklamları içerisinde video reklamlarını kullanmak markalara değer katan bir strateji olur. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde video izleme oranın çok fazla artması video reklamlarını da izleyen kişi sayısını arttırdı. Markanın ilgi çekmesi, bilinirliğinin artması, hedeflenen kitleye ulaşması için reklam tercihinizde mutlaka video reklamları yer almalı. Örneğin, bir giysi markası ürün satışı hedeflerken, ürünü alacak kişiye, üzerinde nasıl duracağını gösterecek fotoğraflar paylaşıyor. Bunun yanı sıra kullanım rahatlığını gösterecek video ile tanıtım yapması da ürüne olan ilgiyi arttırıyor.
 • Carousel Reklamlar; kullanıcının ekranı kaydırması ile daha fazla video reklamına ulaşmasıdır. Carousel reklamlar, reklam içeriklerinizi zenginleştirerek çok sayıda görsel ekleyerek vermek istediğiniz mesajı, tema ile bütünleştirerek reklam vermenizi sağlar. Belirli bir tema içindeki birden fazla seçeneği gösterebilir veya bir temayı farklı şekilde hazırlanan fotoğraflarla tek bir reklam içinde yayınlamayı sağlar. Yine bir giyim firması tek bir ürüne ait farklı renkleri veya sezon renginin farklı seçeneklerini tek bir reklamla tanıtmış olur.
 • İnstagram Hikayeleri; Hikâye reklamları ile içeriğinizi tamamlama imkânı doğar. Hikayeleri kullanan milyonlarca kullanıcı ile etkileşim sağlar.  Instagram hikayesini küçük, büyük birçok firma kullanır. Hikâye reklamı, kampanyaların neredeyse olmazsa olmazı haline geldi. Markalar hikayelerini kullanmaya başladıktan bir süre sonra geri dönüşlerinin çok yüksek olduğunu fark etmeye başladılar ve reklamlarında hikâye kullanımını yoğunlaştırdılar. Daha fazla kullanıcıya ulaşan anlık hikâye bildirimleri akılda kalmayı sağlar.

İnstagram Reklamı Kullanımının Etkileri

Marka bilinirliğine etkisi; İnstagram Reklamı Kullanımının Etkilerini marka bilinirliği ile ilk sırada görürüz. İşletmelerin sundukları ürünleri, hizmetleri mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaştırması ve tanıtması gerekir. Kullanıcıların, mobil uygulamalar ile ürün veya hizmet satın alması sağlanmaya çalışılır. Uygun reklam stratejilerinin katkısı çok büyük rol oynar. Bu stratejiler arasında, erişim, yerel bilinirlik ve marka bilinirliği instagram reklamları kullanılması pozitif sonuçlar getiriyor.

 • İlgi uyandırmak; instagram reklamlarının en önemli amacı kullanıcılarının ilgisini çekmek. Kullanıcının ilgisini uyandırmak amaçlı yapılan instagram reklamları büyük bir öneme sahip. Mevcut ve potansiyel müşterinin ilgisini çekmek için erişim-sıklık ve video instagram reklamları kullanmak gerekiyor.
 • Dönüşüm sağlamak; firmalara ait mobil uygulamaların, kullanıcı tarafından cihazlara indirilmesi, ürün ve hizmet satışının arttırılması için instagram reklamlarında kullanılmalıdır. Mobil uygulama reklamları, internet sitesi dönüşümleri ve dinamik reklam seçenekleri çok etkili oluyor. 

İnstagramda Reklam Vermenin Kazanımları

Günümüzün en çok kullanılan paylaşım platformu instagram, markasını tanıtmak isteyen firmalar için kaçınılmaz katılım ağıdır. Klasik yöntemlerle karşılaştırıldığında, görüntülü olması dikkat çekmeyi sağlar. Getirilerinin yüksek olması ile birçok ürün ve hizmet üreticisinin tercihi arasına girmeyi başarmıştır. İnstagram Reklam Ajansı tarafından yapılacak planlı ve stratejik uygulamalar sayesinde instagram reklamları, firmaların imaj oluşturma sürecine büyük destek verir. Ürün ve hizmet bilinirliğinin daha kolay olduğu uygulamada, reklamlar sayesinde hedef kitlelere ulaşılır. İnstagramda Reklam Vermenin Kazanımlarını şu şeklide sıralayabiliriz.

 • Ürün ve hizmet satışlarını arttıracak olan marka bilinirliğini sağlamada yardımcı olur. 
 • Firmaların, bütçelerini düzenlerken reklam maliyetlerinin azaldığını göz önünde bulundurmalarını sağlar.
 • Belirlenen hedefler doğrultusunda, doğru zamanda doğru hedef kitlelere ulaşılmasını sağlar.
 • Firmaların oluşturduğu web sitelerinin mobil uygulamalarındaki kullanıcı sayısında artış olur.
 • Markaların ve kişilerin ürettiği hizmet ve ürünler en iyi şekilde tanıtılır.
 • Markaya ait imaj dikkat çekecek yönde arttırılır.
 • Tekrar edebilen pazarlama seçenekleri ile eski müşterilere yeniden ulaşılabilir.
 • Yapılan kampanyalar anlık olarak duyurulabilir.
 • Kullanıcı sayısındaki artış firmanın gücünün yükselmesini sağlar. Rekabetteki payı büyür. Sektörde ön sıralarda anılır.
 • Coğrafi dağılıma göre hedef kitleler belirlenebilir.
 • Kişilerin yaş, cinsiyet gibi özelliklerine göre hedef kitle düzenlemesi yapılır.

İnstagram Reklam Ajanslarının Amacı

Dünya üzerinde reklamcılık birkaç yüzyıldır var olan bir sektördür. Reklam ajansları bir markanın bilinirliğini ve gelirini arttırmak için hizmet veren en önemli iş ortaklarındandır. Reklam ajansları Pazar araştırmasından, rapor hazırlamaya kadar marka gelişim sürecinin içinde yer alır. Markanın büyümesindeki katkıları büyüktür. İnstagram Reklam Ajanslarının Amacı ise öncelikli olarak markanın bilinirliğini arttırarak hedeflediği müşteri kitlesine hatta daha fazlasına ulaştırmayı sağlamaktır. 

 • Hedef kitle araştırması yaparak, paylaşımların yüksek etkileşim almasını, hedef kitlelere ulaşılmasını sağlar.
 • Periyodlar halinde paylaşımlar hazırlar.
 • Markanın kurumsal kimliğini en iyi ifade şekilde ifade eden görseller tasarlar.
 • Kriz planları oluşturarak olası sorun anında en hızlı çözüm yolunu sunar.
 • Marka ile kullanıcı arasında kusursuz bir etkileşim ve iletişim ağı kurar.
 • Yaratıcı ve etkileyici içerik oluşturulmasını sağlar.
 • Aylık raporlar hazırlar ve müşteriye sunar.

İnstagram Reklam Ajansı, Reklam için Nasıl Bir Çalışma Yolu İzler

İnstgram Reklam Ajansı, çalışmalarına başlamadan önce iş birliği yapacağı markanın özelliklerini, beklentilerini ve hedeflerini iyice öğrenmek ister. Beklentileri karşılayacak bir yol haritası çizer. İnstagram Reklam Ajansı, Reklam için Nasıl Bir Çalışma Yolu İzler inceleyelim.

 • Hedef kitle araştırması; markanın kendisi için belirlediği ürünü veya hizmeti ile doğru orantılı bir müşteri kitlesi hedefi vardır. Mevcut müşterilerini çoğaltmak ister. Bu doğrultuda sektör ve hedef kitle detaylıca araştırılır. Hedef kitlenin merakını uyandıracak, ürüne yönlendirecek reklam seçimi çok önemlidir. Reklamlar belirlenirken hedef kitleye göre hazırlık yapılır. Doğru hedef kitle belirleme yöntemleri;
 • Özelleştirilmiş İzleyici Kitlesi; geçmişte sitenizi bir şekilde ziyaret etmiş müşteri kitlesine ulaşmayı sağlar. İlk olarak sitenizde bulunan iletişim kayıtlarını sisteme eklemesi gerekir. Sonrasında instagram hesabı güncel olan hesaplara, hazırlanan reklam yollanır. Daha önce markaya ilgi gösteren kişilerle yeniden etkileşim sağlamak önemlidir. İnstagram reklam çalışmaları sayesinde yeniden alışveriş yapan, sürekli müşteriye dönüşme hızları yüksektir.
 • Benzer İzleyici Kitlesi; mevcut müşterileriniz ile benzer özelliklere sahip müşterilere ulaşmayı hedefler. Fazlası ile kıymetli mevcut müşterilerinize benzer, yeni müşterilere ulaştığınız zaman, kullandığınız reklamlar sayesinde hedeflediğiniz müşteri sayısına ulaşmanız mümkün olur.
 • Reklam kampanyaları; reklam kampanyaları, markanın dijital reklam stratejisine uygun olarak hazırlanır. Kampanyaların bilinirlik için etkisi yüksektir. Mevcut müşterinin kalmaya devam etmesine, yeni müşterilerin hızla artmasına katkı sağlar.
 • Yeniden pazarlama; daha önce web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefler. Ayrılan reklam bütçesinin belli bir kısmı yeniden pazarlama için kullanılır. Dönüşüm oranının ve verimliliğin artmasını sağlar.
 • Rakip analizi; rakipleri tanımak, güçlü ve zayıf yönlerinin tespit etmek gerekir. Rakip analizi yapmak ve doğru tespitlerle strateji oluşturmak bulunduğunuz durumu iyileştirir. İhtiyaçlara göre reklam oluşturmada destekleyici olur.
 • Hedef kitlenin performansını takip etmek; hedef kitlenin site içerisindeki hareketleri zaman zaman izlenir. Yeni hedef kitlelere ulaşmak için analiz faydalı olur.
 • Zaman sınırlı reklam oluşturmak; günün belli saatlerine göre reklam akışı oluşturmak. Kampanyalara göre zaman ayarlaması yapmak faydalı olur.

İnstagram ’da Reklam Verilirken Yapılan Hatalar

İnstagram’ın markanın bilinirliğini arttırmak, hizmet ve ürünleri tanıtmak, hedeflenen kitleye ulaşmak için kullanılan son derece faydalı bir sosyal medya platformu olduğundan bahsettik. Firmalar, kurumlar, kişiler için ürünlerini tanıtmak, müşterilere ulaşmak için platformu kullanmak doğal bir süreçtir. İnstagram ‘da Reklam Verilirken Yapılan Hatalar karşımıza çıktığında, sonuçlarının üstünde durulacak büyüklükte hasarlar verebileceğini göz önünde bulundurmalıyız.

 • İnstagram reklamlarında yalnız fotoğraf kullanmak; İnstagram Reklam Ajansı, firmayı sadece fotoğraf kullanarak reklam yapmaya yönlendirmesi hatalı bir yaklaşım olur. İnstagram reklamları içinde video reklamları, çoklu fotoğrafları tek reklamda sunma yöntemi, instagram hikâye paylaşımları büyük etki uyandırır.
 • Hatalı kullanıcı kitlesi belirlemek; markaların en büyük zorluklarından biri doğru müşteri kitlesini belirlemektir. Hazırladığınız reklam çok kaliteli olabilir. Fakat hazırladığınız reklamlar doğru hedef kitlesine ulaşmıyorsa kalitesi ne olursa olsun beklenen sesi getirmez. İnstagram’ın doğru hedef kitle belirleme tekniklerine ulaşabilmek için profesyonel kişilerle çalışmak faydalı olur. Kullanıcı hedef kitlenin özelliklerinin tüm kriterleri ile iyi araştırılmaması yanlış hedef kitle ile karşılaşılmasını sonucunu doğurur.
 • Yanlış içerikler hazırlamak; Birçok hatalı davranış şekli karşımıza çıkmaktadır. Bunlar arasında belki de en önemlisi içerikleri uygun hazırlamamaktır. Bir reklam hazırlık aşamasındayken markanızı doğru tanıttığından emin olmalısınız. Aşırı promosyon yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Yapılan reklam çalışmaları, ilham olmalıdır. Bu sırada pek çok içerik hazırlanması gerekecektir. Hazırlanan içerikler, kendini tekrar etmemelidir. İmla kurallarına dikkat edilmelidir. Reklama yapılan açıklama ürüne uygun şekilde yapılmalıdır. Kullanıcıları eyleme yönlendirecek doğru cümleler hazırlanmalıdır.
 • İnstagram istatistiklerini yeterli raporlamamak; İnstagram kullanıcılarının yaptığı hataların başında yeteri kadar istatistik raporu hazırlatmamak gelir. İnstagram Reklam Ajansı bu konuda detaylı olarak çalışma yapmalıdır. Hedef kitlenizin, yapılan reklamla ne kadar etkileşim sağladığını tespit etmeleri gerekir. Hangi reklamın daha çok fayda sağladığını görmek yol gösterecektir. Hangi reklamın üzerinde çalışması gerektiğini, reklamı geliştirilmeye ihtiyaç duyuluyorsa, belirlemek gerekir. İnstagram istatistikleri ile nelere ulaşabilirsiniz?
 • Görüntüleme; yapmış olduğunuz reklamların kaç kez görüntülendiği istatistiğine ulaşırsınız.
 • Erişim; reklamlarınıza kaç özgün hesap kullanıcı tarafından ulaşıldığını gösteren istatistiktir.
 • Eylem; reklam kullanıcıya ulaştıktan sonra profile gelen ziyaretçi sayısı, profile gelen takip sayısı, linklerde olan hareketler gibi hangi eylemlerin kaç defa yapıldığını gösteren istatistiktir.
 • Cinsiyet, yaş gibi kullanıcı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İnstagram Reklam Ajansı, çalışmalarını belli aralıklarla aldığı istatistik raporlarını, müşterisine sunmalıdır.

 • Hedefler belirlemeden reklam stratejisi geliştirmek; detaylı olarak araştırılmış, hedefler oluşturulmuş bir reklam çalışmasına sahip değilseniz, başarıyla sonuçlanacak bir reklam stratejisi yürütmeniz pek mümkün değildir. Daha önce başarılı bir reklam çalışması yaptığınızı düşünerek, aynı çalışmayı üzerinde düşünmeden yeniden uyguladığınızda başarılı olacağı anlamına gelmez. Etkili instagram reklamları mutlaka üzerinde iyi çalışılmış, hedefler belirlenmiş ve profesyonel ellere teslim edilmiş olmalı. Reklamınızın amacının ne olduğunu, reklam sonucunda neye ulaşmak istediğinizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Asıl istediğinize nasıl ulaşacağınızı belirlemeniz yolun yarısı aşmanızı sağlayacaktır. Doğru hedef planı, başarıya ulaşmak için atılan doğru adım olacaktır. 
 • Uygun olmayan reklam seçimi; reklamınızın hemen yayınlanmaması günü yoğunluğuna bağlı olacağı gibi reklam içerisinde uygunsuz unsurlar kullanılmasından da kaynaklanıyor olabilir. Uygun olmayan içeriklerin İnstagram Reklam Ajansı tarafından takip ediliyor olduğundan emin olmalısınız.
 • URL hataları; yapmış olduğunuz reklamlarla ilgili geri dönüş almak istersiniz. Satışlarınızı yükseltmek, bilinirliğinizi arttırmak ve takipçi sayısının artması gibi ihtiyaçlarınıza cevap almak için kullanıcıların reklamınıza geri bildirim yapmasını sağlamalısınız. Kullanıcıları yönlendireceğiniz bir URL adresi yüklemezseniz yapılan reklamın bir anlamı kalmayabilir. Bunun yanı sıra mobil araç kullanımına uygun olmayan sitelere reklam verilmesi durumunda geri dönüş kazanmak mümkün olmayabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, URL adresinizi ve instagram reklam açıklamalarınızı birbiri ile uyumlu şekilde düzenletmelisiniz.

İnstagram Reklamları Sayesinde Yüksek Geri dönüş Almanın ipuçları

 • Hedef kitleyi profesyonelce araştıran bir İnstagram Reklam Ajansı, hedef kitlenize yönelik nokta atışı reklamlar hazırlayacaktır.
 • Hazırlanan görsellerin %20 den fazlasını içerik kaplamamalı. Temiz, açık, imla kurallarına uygun anlatılmak isteneni kısa ve net olarak anlatmalı.
 • İnstagram reklamları sayesinde yüksek geri dönüş almanın ipuçlarından biri güçlü bir odak noktası belirleyerek, net bir görüntü vermeli.
 • Markanızı zeki bir şekilde tanıtmalısınız. Kullanıcılar kafa karıştırıcı reklamları tercih etmezler. Odak noktası müşteri beklentisine hitap etmek olmalı.
 • Reklamlar sayesinde web sitenizde link oluşturabilirsiniz. Mümkün olduğunca çok link vermek çok faydalı olur.
 • Dönemin parlayan yıldızlarından olan hikâye ile reklam, kullanıcı ile anlık buluşma sağlıyor. Muhakkak hikâye reklamları kullanılmalı.
 • İnstagram, video reklam kullanımı için harika bir platform. Video reklamlarının geri dönüşü yüksek oluyor. Hikâye reklamı veya sayfa reklamı kullanmak güçlü bağlar kurmak için bulunmaz bir fırsat olabilir.
 • Kullanıcıların ürettiği içerikler daha çok beklentiye yönelik olabilir. Özgün, güvenilir ve ikna edicidir. Kullanıcılar tarafından üretilen içerikleri göz ardı etmemeniz reklamlarınızı yukarılara taşıyabilir.

İnstagram reklamları sayesinde yüksek geri dönüş almanın ipuçları, sizler için reklam oluşturmada bilgilendirici olacaktır. Ayrıca İnstagram Reklam Ajansı seçiminizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha rahat belirleyebilirsiniz. Ajans tercihiniz sonrasında işleyiş ve takipte küçükte olsa bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. 

Blog

Müşterilerimizin çeşitli kilit alanlarda mükemmel sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmaya odaklanan yazıları paylaşırız.

Ücretsiz Teklif Al

Rekabet en üst düzey olduğunda bile, işletmenizin gelirinin önemli ölçüde artırmasına yardımcı olan profesyonel hizmetler sunuyoruz.

Haber bültenimize abone ol!

Leave a Comment