Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Yönetim Araçları

No Comments

Küçük işletmeler için sosyal medya yönetim araçlarından bahsedeceğim. Tüm araçların ücretsiz deneme sürelerini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu araçları kullanmak için çok fazla kanalda paylaşım veya çok fazla içerik sayısına sahip olmanız durumunda ihtiyaç duyabilirsiniz.

Facebook kullanıcı sayısının 2 milyarı aştığını biliyor muydunuz ? Instagram’ı aylık ziyaret eden kullanıcı sayısı 1 milyarı buluyor. İşletmenizi tanıtmak için sosyal medyaya güvenmek için iyi bir neden, değil mi? Zaten Türkiye’de küçük işletmeler için harika bir fırsat. Aylık 60 Bin TL ciro yapan hizmet sektöründeki bir işletmeyi 300 Bin TL ciroya aylar içerisinde ulaştırabiliyoruz.

Öte yandan sosyal medya yönetimi göründüğü kadar kolay değil. Özellikle farklı sosyal ağlarda birkaç profil bulundurmanız gerekiyorsa. Aşağıda , sosyal medya yöneticileri için araç seçiminde ana faktörleri tartışacağız ve bizim görüşümüze göre en iyi çalışan bu tür yazılımların en iyi 10 örneğini listeleyeceğiz. Bu arada biz Hootsuite kullanıyoruz, reklam yapmak için söylemiyorum 🙂 Küçük işletmeler için çok fazla gerekli mi bu araçlar aslında değil. Ama işini profesyonel yapmak isteyen bir küçük işletmeyseniz bence kullanmanız faydanıza olacaktır.

Sosyal Medya Yönetim Araçları Hakkında Birkaç Söz

Sosyal medya yöneticilerinin çoğunluğu, sosyal ağları manuel olarak kontrol ederek profesyonel faaliyetlerine başlar. İlk başta sadece bir profili yönetirler. Daha sonra, çeşitli sosyal ağlara yeni hesapların eklenmesi ve iş yükünün artmasıyla, istenen çalışma hızını sürdürmek giderek daha zor hale geliyor. Bu nedenle, zamanla çoğu kişi yada ajans özel yazılımlar kullanmaya başlar.

Neden sosyal medya yönetim araçları kullanmalıyız?

Zaten anladığınız gibi, küçük ve orta boy işletmeler için SMM araçlarını kullanmanın zamandan tasarruf ve daha fazla kontrol sağlamak. Bazen paylaşacağımız içerikleri unutabiliyor yada doğru zamanda paylaşmıyoruz.

Yada aynı markanın birden fazla sosyal medya hesabı varsa tek bir yerden kontrol etmek işimizi kolaylaştırır. Bir hesaptan diğerine geçmek, birden fazla şifre ve oturum açma ile uğraşmak – tüm bu rutin manipülasyonlar çok keyifsiz oluyor. Öte yandan, SMM içerik yönetim araçları, bağlı tüm hesapları tek bir yerden gönderi paylaşmak ve yönetmek için mekanizma oluşturur.

Sosyal medya yönetim araçları nerede kullanılır?

Küçük işletmeler için SMM araçlarının kapsayabileceği tüm faaliyet alanlarını ele alalım. Hep zamandan tasarruf dedik ama faya sağladığı diğer başlıkları unutmayalım.

İtibar yönetimi

ORM , tüketicilerin tanıtılan marka veya kişilik hakkında doğru fikir oluşturmalarına yardımcı olan sosyal medya itibar yönetimi araçlarının kullanılmasını içerir . İster global bir markayı ister küçük işletmeler için sosyal medya yönetin ORM yazılımını kullanarak, karalama kampanyalarının etkilerini önemli ölçüde azaltabilir, proaktif pazarlama stratejileri oluşturabilir ve markanın İnternet üzerindeki etki alanını artırabilirsiniz. Kural olarak, ORM yazılımının temel işlevi, ağda var olan olumsuz içeriğin algılanması ve etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra marka / kişiliğe yönelik olumlu referansların araştırılması ve / veya üretilmesini içerir.

İçerik yönetimi

Küçük işletmeler için sosyal medya içerik yönetimi araçları, hazırladığınız gönderileri istediğiniz gün ve saatte otomatik olarak yayınlamanızı sağlar. Haftalık veya aylık tüm içeriklerinizi tek seferde yükleyebilirsiniz. Hem son dakika iş yapmamış hem de ne yapmanız gerektiği çok daha iyi bilirsiniz.

Reklam Yönetimi

Bu tür programlar, küçük işletmeler için bir sosyal medya yöneticisinin pazarlama iletişiminin ile ilgili görevlerini otomatikleştirir.

Pazarlama kampanyalarını planlama, yürütme, kontrol etme ve değerlendirme süreçlerini optimize etmek için kullanılır, böylece verimlilik ve etkinliklerini birkaç kez artırmayı mümkün kılar.

Topluluk yönetimi

Sosyal medya topluluğu yönetim araçları, belirli sosyal ağlardaki beğenileri / takipçileri merkezi olarak yönetmenize, abonelerle etkileşim kurmanıza ve sayfanızı daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

İşletmeler, sosyal medya yönetim aracından ne beklemeli?

 • Popüler sosyal ağlarla entegrasyon. Kesinlikle yapmamanız gereken şey, her ağ için ayrı bir araç seçmektir. Neyse ki, sosyal medya yöneticileri için yazılım yelpazesi, gerekli tüm sosyal platformlarla bütünleşen bir seçenek bulacak kadar geniştir;
 • Web posta hizmetleriyle entegrasyon . Bu, şirket posta kutusunda depolanan tüm verilerle senkronizasyon sağlayacak çok önemli bir özelliktir;
 • Otomatik paylaşım. Elbette, bir sosyal medya yöneticisinin yeterlilik alanı, sosyal ağlarda paylaşımda bulunmaktan çok daha fazla sayıda görevdir. Bununla birlikte, en popüler SMM yazılımı türü, önceden belirli bir süre için bir içerik planı oluşturabileceğiniz ve programın daha sonra önceden tanımlanmış programa göre gönderileri yükleyeceği yazılımdır. Bazı araçlar yalnızca, en uygun seçenek olmayan bir yayın göndermeniz gerektiğine dair hatırlatıcılar göndermenize izin verir;
 • Her tür medya içeriği için destek . İyi bir sosyal medya yöneticisi, yalnızca statik resimleri değil, aynı zamanda gifleri ve videoları da kullanarak yayınları çeşitlendirmeye çalışır. Ne yazık ki, tüm araçlar bu içerik biçimlerini desteklemediğinden, yüklemeden önce sizinkinin desteklediğinden emin olmanız çok önemlidir;
 • Mevcut mobil versiyon. mobil versiyonu, nerede olursanız olun, hareket halindeyken sosyal ağları yönetmenize olanak tanır.

Küçük İşletmeniz Neden ve Ne Zaman Sosyal Medya Yönetim Araçlarına İhtiyaç Duyar?

İşletmenizin gerçekten özel çevrimiçi sosyal medya yönetim araçlarına ihtiyacı olup olmadığından hala emin değil misiniz? Gelin bu araçların masaya getirdiği avantajları inceleyelim:

 • Sosyal medya hesaplarını düzenlemek . Bu muhtemelen SMM için yazılım kullanmanın en önemli yoludur. Bu tür hizmetler, hesapların sayısına bakılmaksızın, sosyal ağları sürdürmek için tek bir mekanizma oluşturur;
 • Gönderi planlamak için. Farklı sosyal medyada paylaşım için en uygun zamanı seçmek çok önemlidir çünkü görüntüleme ve beğenilerin sayısını belirler. Yazılım, yayınları düzenli olarak ve katılımınız olmadan yüklemek için kullanılır;
 • Sosyal medya istatistiklerini ölçmek. Bazı SMM yazılımı türleri, işletme profillerinizdeki kullanıcı etkinliğinin önemli ölçümlerini ölçmenize olanak tanır. Bu, pazarlama stratejilerinizin etkinliğinin objektif bir değerlendirmesini oluşturmanıza yardımcı olacaktır;
 • Müşteri hizmetlerini basitleştirmek. Sosyal ağlardaki bazı hesaplar, müşterilerle sürekli etkileşim gerektirir, mesajlar yorumlar vs. (bunlardan binlerce olabilir). Tüm soruları ve şikayetleri doğrudan profilden yanıtlamak en uygun seçenek değildir. Bu, özel yazılımın kullanışlı olacağı yerdir.

Küçük İşletmeler neye Göre Seçim Yapmalı?

Bunun veya belirli bir aracın SMM için ne kadar yararlı olacağını nasıl biliyorsunuz? Düşündüğünüz küçük işletme sosyal medya yönetim araçlarını dört kritere göre değerlendirmenizi öneririz :

 • Hedeflerinize uygun. Aslında SMM, gönderme, kullanıcı etkinliğini analiz etme, performans göstergelerini izleme, içerik seçme ve yönetme vb. İçeren oldukça geniş bir kavramdır. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey, yazılımınızın bu görevlerden hangisini gerçekleştirmesi gerektiğine karar vermektir;
 • İşletmeniz için önemli olan sosyal ağlarla entegrasyon . Facebook, Instagram ve YouTube’un liderliğini gösteren gerçeklere rağmen , diğer sosyal ağlar sizin işiniz için daha yüksek talep görebilir (örneğin, Twitter veya LinkedIn). Genel olarak, satın almayı düşünmeden önce hangi sosyal platformların seçtiğiniz yazılım aracıyla entegrasyonu desteklediğinden emin olun;
 • Rakiplerin faaliyetlerini analiz etme işlevi. Bu özellik, belirli bir aracı seçerken dikkate alınması gereken ana kriterlerden biridir. Bazen bu, tanıtım için en etkili stratejiyi seçmeye yardımcı olur (sadece doğaldır, rakipleriniz için işe yarayan stratejinin sizin için de işe yaraması muhtemeldir);
 • Analitik seçenekleri. Eylemlerinizin etkinliğini nasıl görüyorsunuz? Doğru: sosyal hesaplarınızın analizlerine ve istatistiklerine belirli bir süre boyunca bakarak. Aksi takdirde, işletmeniz için kazandıran bir strateji geliştirmeniz çok zor olacaktır

Küçük İşletmeler için En İyi 10 Sosyal Medya Yönetim Aracı

Son olarak, en önemli şey: sosyal medya yöneticiniz için kesinlikle yararlı olacak en popüler 10 sosyal medya yönetim aracının gözden geçirilmesi.

Hootsuite

Küçük işletmeler için sosyal medya yönetim araçları Hootsuite
Hootsuite

Hootsuite yazılım aracı, sosyal ağlarla çalışmak üzere tasarlanmıştır ve kullanıcılara sosyal etkinliği yönetmek ve profilinizin tanıtımının performans ölçümlerini izlemek için gelişmiş yetenekler sağlar.

Abonelik planına bağlı olarak (19 $, 99 $, 599 $ +), 10 ila 35+ profil desteğine sahip olacaksınız. Ayrıca, kayıt tarihinden itibaren 30 gün boyunca kullanımınıza sunulacak olan planların her biri için ücretsiz sürümü deneyebilirsiniz. Son olarak, ücretsiz sürümü 3 profil ve 30 planlanmış mesaj desteği ile test edebilirsiniz.

Nimble 

Nimble

Sosyal medya yönetim araçları listemizdeki ilki Nimble CRM’dir: LinkedIn gibi popüler sosyal platformlarla entegre, küçük ve orta ölçekli işletmeler için gelişmiş bir bulut çözümü. Satış hunisinin her aşamasında müşteri etkileşimlerini doğrudan izlemek için değil, aynı zamanda sosyal medya yöneticilerinin bazı görevlerini yerine getirmek için de kullanabilirsiniz, örneğin müşteri hizmetinin bir parçası olarak sosyal ağlarda geri bildirimde bulunma. Sonuç olarak, şirketinizin hemen hemen her departmanında aktif uygulama bulacak son derece çok yönlü bir çözüm alacaksınız.

Deneme sürümünü ücretsiz olarak deneyebilirsiniz (kayıt tarihinden itibaren 14 gün aktif kalacaktır). Aylık yalnızca 19 ABD doları olan tam abonelik tabanlı bir sürüm de mevcuttur.

Lately

Son zamanlarda, blogları, çevrimiçi makaleleri, videoları ve podcast’leri otomatik olarak düzinelerce harika sosyal medya gönderisine dönüştürmek için Yapay Zeka kullanıyor – böylece küçük işletmeler, bankadan kredi falan çekmeden 🙂 mega marka gibi pazarlayabilirler. Fiyatlandırma aylık 49$ ‘dan başlıyor.

Lately ile işletmeler, sosyal medya ajanslarını tamamen değiştirebilir. Hatta mesajlaşmayı kurumsal ve yazım yönergelerine otomatik olarak uygun tutabilirler. Bu nedenle büyük şirketler Lately’yi yalnızca marka yönetimi için değil, aynı zamanda çalışan savunuculuğu, yönetici düşünce liderliği ve yönetimi ve sosyal satış için de kullanmaya başladı.

Avantajları:

 • Küçük işletmeler için sosyal medya yönetim süresini% 90 azaltın
 • Verimliliği% 80’e kadar artırın
 • 700x’e kadar süper şarj erişimi
 • Etkileşimi ortalama 50 kat artırın
 • 60 saniyeden kısa sürede saatlerce çalışın

bu avantajları zaten neredeyse tüm önerilerimizde geçerlidir.

PostPlanner

postplanner

PostPlanner, sosyal medya yöneticilerinin profillerinde / profillerinde veya iş sayfalarında / sayfalarında eylemlerini otomatikleştirmelerine yardımcı olan bir Facebook uygulamasıdır. Özellikle, posta sıralaması (yayınlanma zamanını belirterek), hedefleme (hedef kitlenizi belirlemek için), bağlantıları görüntü olarak yerleştirme, RSS beslemelerini otomatikleştirme, İnternette alakalı içeriği otomatik arama gibi özelliklere erişebileceksiniz. , ve bunun gibi.

Bu hizmetin fiyatlandırma politikası hakkında konuşursak, küçük bir işletme için çok iyi bir seçimdir: Fiyatlar çok düşüktür, ayda 3 ABD Doları’ndan (3 hesabı destekleme ve günde 30 gönderi yayınlama) değişir ve 19 ABD Doları ile biter (destekleyici 25 hesap ve günde 250 gönderi yayınlama). İşletmeniz büyüdükçe, aboneliğinizi 200 hesaba ve daha fazlasına hizmet verecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

IFTTT

IFTTT

Küçük işletmeler için sosyal medya yönetiminde ücretsiz kullanabileceğiniz IFTTT uygulaması, popüler iOS uygulaması Workflow’a layık bir rakiptir . Akıllı telefonunuzdaki eylemleri otomatikleştirmenize olanak tanır ve hepsini yüksek düzeyde yapar – çeşitlendirir. Bu, bir sosyal medya yöneticisinin hayatını önemli ölçüde kolaylaştırmak için oldukça yeterli.

Özellikle, çeşitli tetikleyicileri programlayabilirsiniz, böylece akıllı telefonunuz yalnızca belirli bir olay meydana geldiğinde belirli eylemler dizisini gerçekleştirir. Örneğin, aşağıdaki gibi bir şey programlayabilirsiniz:

 • @User Instagram’da bir fotoğraf yayınlarsa, fotoğrafı Dropbox’a kaydet
 • Gönderim beğenilirse, bana bir e-posta bildirimi gönderin.

Sprout Social

Sprout Social

Sprout Social web hizmeti, otomatik gönderme ve kullanıcı etkileşimi işlevleri sayesinde sosyal ağlardaki profil etkinliği ölçümlerini birkaç gün içinde iyileştirebiliyor. Bu araç, ekip çalışmasını desteklemenin yanı sıra Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Zendesk ve UserVoice gibi sosyal sitelerle entegrasyonu destekler. Sprout Social’ın en gelişmiş sürümü, 20 hesapla eşzamanlı çalışmayı destekler.

Sprout Social akıllı araçlarının yardımıyla, işin kalitesini yeni bir seviyeye yükseltebilirsiniz. Özellikle, Akıllı Gelen Kutusu (kullanıcıların yayınlarınıza tepkilerini yönetmek için), Sprout Sosyal Beslemeleri (bunlar doğrudan uygulamadan görüntülenebilen otomatik olarak güncellenen beslemelerdir) ve Sprout Kuyruğu (hesaplamak için tasarlanmıştır) gibi kullanışlı özellikler sunar. yayın göndermek için en uygun zaman).

Fiyatlandırmaya gelince, Sprout Social kullanıcıları için üç seçenek vardır: aylık 99 $ (5 kullanıcı profili için), ayda 149 $ (10 kullanıcı profili için) ve aylık 249 $ (ek özelliklere erişimi olan 10 kullanıcı profili için). Ayrıca, 30 gün boyunca aktif olan üç planın her biri için ücretsiz bir deneme sürümünü deneyebilirsiniz.

Agorapulse

Agorapulse web hizmeti, sosyal ağlar için içeriği aynı anda birden fazla hesaptan yönetmenize olanak tanır. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve Google+ gibi tanınmış sosyal platformlarla entegre edilmiştir. Burada takipçilerinizin ve okuyucularınızın bıraktığı tüm mesajları görebilir, profilinizi rakiplerin profilleriyle karşılaştırabilir, seçtiğiniz SMM stratejisi için önemli göstergeleri izleyebilir, promosyonları, teklifleri vb. Başlatabilirsiniz.

Uygulamayı 14 gün boyunca ücretsiz olarak test edebilirsiniz. Ek olarak, planları ne olursa olsun tüm kullanıcılar için ücretsiz olan bir dizi araca erişebileceksiniz. Ücretli versiyonlara gelince, 79 $ (bu küçük işletmeler için ideal bir seçimdir) ile  aylık 459 $ arasında değişen seçenekler mevcuttur .

BuzzSumo

BuzzSumo, sosyal kanalları analiz etmek ve içerik pazarlamasını yönetmek için başka bir araçtır. Bu uygulama, önceden belirttiğiniz arama sorgularına ve beğenilerin, paylaşımların sayısı gibi istatistiksel verilere dayalı olarak web’de içerik aramaya yardımcı olur. BuzzSumo’yu kullanarak, kesinlikle herhangi bir pazar alanında yayınlamak için uygun içerik bulabilirsiniz. .

Ayrıca BuzzSumo, rakiplerinizin sosyal ağlarındaki etkinliği takip etmeyi kolaylaştıracak ve SMM söz konusu olduğunda nişinizde kimin lider konumda olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu ücretli bir çözümdür. Bir aboneliğin maliyeti, işlevselliğe bağlı olarak, ayda 79 ila 499 ABD doları arasında değişmektedir (daha yüksek olsa da – bu, bu hizmeti özelleştirirken seçtiğiniz genel özellikler listesine bağlıdır).

Likeable Local

Likeable Local, Facebook, Twitter ve Instagram’daki sosyal ağ profillerini yönetmek ve pazarlama stratejileri uygulamak için ideal bir yazılım ürünüdür. Kullanıcıların yalnızca yayın oluşturmasına ve planlamasına değil, aynı zamanda reklam yayınlamasına ve toplam takipçi sayısını artırmaya yönelik stratejiler (otomatik beğeniler, paylaşımlar, eski profilleri takip etmeyi bırakma ve yenilerini takip etme vb.)

Likeable Local, dört abonelik seçeneği sunar: Otomatik, Özel, Lider ve Sosyal. Belirli bir seçeneğin maliyetini bulmak için bir sorgu göndermeniz gerekecek ve maliyet, yazılım ürünü için özel gereksinimlerinize göre hesaplanacaktır.

SocialPilot

SocialPilot, birden çok sosyal ağ hesabında gönderi planlamak için bulut tabanlı bir uygulamadır. SocialPilot, kapsamı ve küçük işletmeler için sosyal medya varlığını artırmak için sosyal ağlarda, Facebook, LinkedIn veya Twitter’daki gruplarda ve sayfalarda profillerin analizi için grafikler oluşturmanıza olanak tanır. SocialPilot, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, Instagram ve Pinterest gibi sosyal ağlarla entegre olur. Bu uygulamanın özellikleri arasında sosyal ağlardaki hesaplara bağlanmak, gönderileri planlamak, grupları yönetmek, beslemeyi otomatikleştirmek, tanınmış web sitelerinden yayın paylaşmak vb. Yer alır.

Bu, aylık / yıllık abonelikler için çeşitli seçenekler sunan ücretli bir web hizmetidir. Bir ay için en bütçe dostu seçenek 25 dolar ve en pahalı olan 83,33 dolar. 2 haftalık ücretsiz sürümü de deneyebilirsiniz.

Crowdfire

Listemiz sosyal medya pazarlama yönetim araçları Crowdfire olmadan tam olmaz: Heyecan, Pinterest, LinkedIn, Facebook ve Instagram takipçiler ve hesaplarını yönetmek için bir web hizmeti. Geliştiricileri, abonelik için ücretsiz (bir hesap için) ve VIP sürümüyle biten, aylık 74,98 ABD doları tutarında dört seçenek sunmuştur (burada 50 (!) Hesabı yönetebilirsiniz).

Bu hizmet ne yapar? Her şeyden önce kitleye hitap edecek içeriği otomatik olarak bulur ve tüm hesaplarda yayınlar. Daha sonra, hizmet geçmiş içeriğe göre otomatik olarak gönderiler oluşturur ve bunları önceden belirlenmiş bir programa göre yayınlar. Son olarak, onun yardımıyla, kendi profilinizin katılımını artırmak, beğeni ve paylaşım sayısını artırmak ve SMM için önemli olan diğer parametreleri iyileştirmek için kullanıcıları takip ederek ve takibi bırakarak tüm hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz.

İşletmeniz İçin Doğru Aracı Nasıl Seçersiniz?

Makalemizi küçük işletmeler için sosyal medya yönetim araçlarının seçimine ilişkin bir dizi öneriyle bitirelim :

 • Maliyeti düşünün . Belli bir sosyal medya yönetim yazılımını seçerken belki de en belirleyici faktörlerden biri maliyetidir. Bazen ücretsiz sürümün çok sınırlı işlevselliği ile yetinmek yerine, ücretli seçeneği seçmenin ve hepsi bir arada bir ürün almanın mantıklı olduğunu unutmayın;
 • Ölçeklenebilirliği hedefleyin. Bunun veya bu aracın olasılıklarını analiz ederken, bu yazılımın işletmenizin daha da büyütülmesini ne kadar iyi karşılayabileceğine dikkat edin: örneğin bazı yazılım ürünleri 10’dan fazla sosyal ağ hesabının yönetilmesine izin vermez;
 • Üçüncü taraf web hizmetleri ve uygulamalarının entegrasyon olasılığına dikkat edin. Bu, seçtiğiniz aracın kullanışlılığını belirleyen bir başka önemli kriterdir. Sonuçta, özellikle bir düzineden fazla hesabınız varsa, birkaç pencere arasında geçiş yapmak en iyi çözüm değildir.

Özet

Küçük işletmeler için sosyal medya yönetim araçları incelememizi özetleyelim . En önemlisi tüm platformların ücretsiz deneme süresi olması. Bizler seçim yaparken bir çoğunu deniyoruz. En verim aldığımız ve sorun çıkarmayan yazılımı kullanmaya devam ediyoruz. Çok fazla işletme hesabı yönettiğimiz için en fazla fayda sağlayanı seçmek bizim için önemli.

Kaynak: https://www.nimble.com/blog/best-social-media-management-tools-for-small-business/

Blog

Müşterilerimizin çeşitli kilit alanlarda mükemmel sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmaya odaklanan yazıları paylaşırız.

Ücretsiz Teklif Al

Rekabet en üst düzey olduğunda bile, işletmenizin gelirinin önemli ölçüde artırmasına yardımcı olan profesyonel hizmetler sunuyoruz.

Haber bültenimize abone ol!

Leave a Comment