Web Tasarım Firmaları Seçerken 19 Kriter

No Comments
Web Tasarım Firmaları
Web Tasarım Firmaları

Web tasarımı, kurumları, kişileri ve hizmetleri tanıtmak amacı ile grafik ve metinlerin bir araya getirilerek, internet sitesi üzerinden oluşturma sürecidir. Kurumun, kişilerin, internet ortamında görünen yüzü olarak tanımlamakta mümkündür. İnternet tarayıcılarının erişebileceği şekilde oluşturulan web tasarımı, Web Tasarım Firmaları ve ajanslar tarafından kullanıma hazır hale getirilir. Klasik tasarım uygulamasından farklıdır. Tarayıcıların görüntüleyebileceği HTML dilinde hazırlanmaktadır. Web tasarımının en önemli unsuru birbiri ile uyumlu görsel ve metinlerin bir araya getirilerek oluşturulmasıdır. Birbiri ile uyumlu içerikler ve görseller oluşturulması profesyonel web sitesi tasarımını meydana getirir. Oluşum süreci içinde pek çok detayı barındırır. Tasarım kararı verildikten sonra, kurumun beklentilerini net olarak vermesi süreci daha sistematik hale getirecektir.

Başarılı Bir Web Tasarımının Kazanımları

 • Başarılı Bir Web Tasarımının Kazanımları incelendiğinde ilk olarak kurumların, kişilerin ve hizmetlerin coğrafi konumunun bir öneminin kalmamasını sağladığı görülür.
 • Firmaların Web tasarım ile oluşturulmuş uygulamalarının olması imaj oluşumuna destek verecektir.
 • Web tasarım uygulamaları sayesinde firmalar her zaman güncel kalacak, kullanıcıyı sürekli bilgilendirebilecektir. Haberler, kampanyalar, başarılar, yenilenen ürünler anlık olarak kullanıcıya ulaştırılabilecektir.
 • Sürekliliği olan bir uygulama olması sebebiyle gün içinde saat sınırlaması olmayan çalışma sistemi ile kullanıcıya hizmet sağlar. Böylelikle firmalar 24 saat getiri sağlama avantajı ile buluşur.
 • Arama motorlarında üst sıralarda bulunmaları sağlanabileceği için müşteri kazanımları daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda sektör içindeki rekabette yer alabileceklerdir.
 • Web tasarım firmaları, kullanıcı için profesyonel algısını güçlendirecektir.
 • Evrak sayısı azalacağı için şirket maliyetlerinde de azalma olacaktır.

Başarılı bir web sitesi oluşturmak, sunulmak istenen hizmetin kalitesini en üst seviyeye çıkartacaktır. Firmaya, kişilere pozitif yansımaları yüksek olacaktır.

Profesyonel Bir Web Tasarımında Mutlaka Olması Gerekenler

Profesyonel Bir Web Tasarımında Mutlaka Olması Gerekenler, izlenecek yolun iskelet sistemini oluşturur. Başarıya giden yolda en önemli etkenlerden biri verilen hizmetin güvenirliği, kalitesi olduğu için profesyonel bir bakış açısı ile yaklaşmak gereklidir. Web Sitesi Firmaları, sundukları hizmetlerde bu kıstasları göz önünde bulundurarak hazırlıklar yapmaktadırlar.

 • Alan adı belirleme; seçeceğiniz çarpıcı alan adları ile söylemek istediğinizden çok daha fazlasını söyleyebilirsiniz. Kullanıcıya ulaşmak kolaylaşır. Kalıcılık sağlar. Hafızalarda kalması için seçilen alan adı özenli olmalı ve yazım hatasına yer vermemelidir. Alan adı doğru bir şekilde SEO kurallarına uygun seçilirse, arama motorlarında ilk sıralarda yer alır. Öncelikli olarak arama motorunda görünen firmalar, daha fazla müşteriye ulaşır. 
 • SEO uyumu; arama motoru optimizasyonu sayesinde web sayfası performansları artar ve ziyaretçi sayısı yükselir. Mevcut sitenin yeniden yapılanması veya yeni bir web sitesi oluşturmada SEO kod kullanımı önemlidir.
 • Güçlü bir alt yapıya sahip olmak; Web siteniz için kullanacağınız alt yapı diğer bir değişle arka plan çok önemlidir. Profesyonel Web Tasarım Firmaları ile çalışmak tanıtım yükünüzü de hafifletir.
 • Temiz tasarım; web sitesi oluştururken temiz bir tasarım ilk aklan gelen olmalıdır. Çekici, temiz bir tasarım kaliteyi simgeler, okumayı kolaylaştırır. Temiz tasarım sayesinde sayfayı doldurmak adına kullanılan ihtiyaç fazlası grafikler ve metinler yerine marka değerini göz önüne çıkartmak gerekmektedir. Web sitesinin kalitesi müşteriler için firmanın da kalitesini simgeler. Kullanıcılar, temiz, çekici ve kaliteli bir web sitesi gördüklerinde pozitif geri dönüşler yaparlar.
 • Renk şeması; web tasarımı yapılırken belki de en önemli etken seçilen renklerin logo ile uyumudur. Firmanın özellikleri, ürün yelpazesi, müşteri beklentisi çok dikkatlice değerlendirilmelidir. Müşterinin dikkatini çekecek, daha çok ziyaretini sağlayacak uygulama, şirket kalitesi ile eş değer ifadede olmalıdır. Kullanıcı, yapılan çalışmaya gerçekten zaman harcandığını, müşteri memnuniyetine odaklı bir çalışma olduğunu gördüğünde mutlu olacaktır.
 • Fonksiyonellik; web sitesinin tam olarak işlevsel olması çok önemlidir.  Burada birkaç soruya cevap veriliyor olması lazım. Site beklenen eyleme cevap veriyor mu? Beklentileri karşılama yetisi doğru olarak belirlenmiş mi? Sorulara tam olarak doğru cevaplar veriliyorsa işlevsellik işleminin bir bacağının doğru olarak çalıştığı görülür. İşlevselliğin bir diğer hususu, güvenlik sorunudur. Güvenlik bağlantıları iyi olarak hazırlanmalıdır. İşlevselliğin kapsamına giren önemli bir konu da müşteri bakış açısından görüntüleme yapabilmektir. Müşteri formları, memnuniyet geri bildirimleri, kapsamlı olarak hazırlanmalıdır. Kullanıcı bakış açısını yakalamak, müşteri kazanımını arttıracaktır.
 • Marka olmak; küçük, büyük tüm işletmeler için markalaşmak çok önemlidir. Firmaya ait marka logosu doğru şekilde tasarlanmalı ve yerleştirilmelidir. Doğru tasarlanan logo müşteri ilgisini arttıracaktır. Profesyonel marka yaklaşımı, firmanın akılda kalması için önemlidir. Logo kullanımı da önemli bir diğer yöntemdir. Tasarlanan logo, ambalaj veya firmaya ait tasarlanmış diğer ürünlere de yerleştirilir böylece kuvvetlendirilmiş bir tanıtım oluşturulur.
 • Web sitesi yol haritası; kullanıcını siteyi ziyaret ettiğinde kolay ve doğru bir yönlendirme ile araştırma yapması önemlidir. Yönlendirilmelerde kullanılacak grafikler, renkler kullanıcının daha sık ve uzun süreli ziyaretine yardımcı olur. İyi bir yönlendirme belirlemek için çok sayıda site incelemek yardımcı olacaktır. Fazla ve gereksiz yol tariflerinden kaçınmalısınız. Profesyonel bir Web Tasarım Firması tüm bu detayları derinlemesine araştırıp, hizmetinize en uygun yol haritasını yerleştirecektir.
 • Kullanılabilir olmak; web sitelerinin kolay bir kullanıma sahip olması kullanıcı ziyareti için mühimdir. Temiz, açık, gereksiz detaylar içermeyen bir site daima daha fazla ziyaretçi alacaktır. Web sitesinin kullanıcının rahatlıkla ulaşabileceği ve tüm ihtiyaçlarına cevap verebileceği şekilde hazırlanmış olması gerekir. Aradığı sorulara rahat cevap bulabilmeli, sitenin marka ile etkileşimi kuvvetli olmalıdır. İletişim bilgileri açık ve ulaşılabilir olmalıdır. Bir web sitesinin kullanıcı için pratik olması sık kullanım sağlar.
 • Yükleme sürelerinin kısa olması; bilgi alma aşamasında yavaş yükleme süresi çok rahatsız edici olur. Kullanıcı sürenin uzaması durumunda hızlıca siteyi terk edebilir. Web sitesi hazırlık aşamasındayken, tüm kontrollerin yapılması uygulama esnasında karşılaşılacak yavaş yükleme sorunlarını belirlemeye yardımcı olacaktır. Müşterinin uzun süreli kullanıcı olmasını sağlayabilmek için yükleme sürecinin başlangıcından itibaren, belli aralıklarla kontrol edilmesini sağlayın. Web Tasarım Firmaları bu konuda yardımcı olacaktır. Kullanıcı daima hızlı açılan siteleri tercih edecektir. Neden bu sizin hazırladığınız site olmasın?
 • Mobil ziyaretçilere uygun siteler; günümüz teknolojisi mobil araçlarda erişimi çok kuvvetli hale getirmiştir. Kullanıcıların birçoğu mobil araçlarına güvenmekte ve günlük hayatta erişim için sıklıkla kullanmaktadırlar. Firmalar, sitelerine erişimin mobil cihazlar aracılılığı ile yapılabildiğini muhakkak kontrol etmelidirler. Mevcutta kullanılan web sitesine, profesyonel bir yaklaşımla mobil araçla erişim sağlanabilmesini önemsemeliler. Şirket tanıtımı veya sektörde yeni bir lansman ile çıkış yapacak bir şirket, mobil erişim sistemini oluşturmakla bir adım öne çıkmayı başarır.
 • Güvenlik; Gelişen teknoloji ile birlikte çok fazla güvenlik sorunu da tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmaların düzenli olarak güvenlik kontrollerini yapmaları ve güvenlik önlemlerini arttırmaları oldukça önemlidir. Güvenliği bir sağlayıcı aracılığı ile yapmak her zaman daha sağlıklı olacaktır. Kullanılan güvenlik sistemi hem ön hem de arka plandaki güvenlik ihlallerine karşı hazırlanmalıdır.
 • İyi bir site haritası; yeni aldığınız bir kitabı okumadan önce, ön söz, içindekiler gibi yol haritasını incelersiniz. Web sitelerinde de harita, kullanıcıya arama motorlarında, site hakkında bilgi sağlar. Sitenin güncel kalabilmesi için, yeni bilgiler ekledikçe, site haritasını da düzenli olarak güncellemek gerekir.
 • İçeriğin önemi; web sitenizde kaliteli, özgün içerik hazırlamak çok önemlidir. Anahtar kelimeden hazırlanan metnin kalitesine kadar birçok detay, sitenizin arama motorundaki yerini belirler. Anahtar kelime kullanıcının aradığı bilgiye ulaşma yollarından biridir. Yayınlanan metinler bilgi vermenin yanı sıra firmanızı çok iyi şekilde ifade etmeyi de içermelidir. Özgün ve kaliteli içerikler oluşturmak firma tanıtımı için önemlidir. İçerikte tekrara düşmek, arama motorlarındaki yerinizi olumsuz anlamda, büyük ölçüde etkiler.
 • Görsel Kullanmak; web sitesinde kullanılan her şey fikri mülkiyete tabidir ve telif hakkı yasası kuralları uygulanır. Başkasına ait bir görseli izin almadan kullanmak, telif hakkı hükümlerince para cezasına tabidir. Kullanım hakkını elde edebilmek için belli anlaşmalar yapılmalı ve ücretleri ödenmelidir. Ücrete tabi olmayan uygulamalarda mevcuttur. Kullanım koşullarını iyice incelendikten sonra işleme başlanmalıdır.

Web Tasarım Firmaları Neden Önemli?

Web Tasarım Firmaları Neden Önemli olduğunu incelediğimizde, değişen dünya koşulları, gelişen yeni teknoloji, web tasarımının önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıktığını gösteriyor. En önemli etken artık neredeyse tüm işlemlerin internet aracılığıyla yapılanıyor olması. Birçok kullanıcı mobil araçlar ile internet kullanımı sağlıyor. Tüm ihtiyaçlara hizmet vermek üzere sayısı çoğalan tasarım firmaları, son yıllarda çok büyük önem kazanmaya başladı. Kişilerin kendi tanıtım sayfaları dışında kurumların ve şirketlerin ürünlerini, hizmetlerini sunmak için kendi sitelerini oluşturma ihtiyaçları doğdu. Web Tasarım Firmaları, kurumlara, kişilere tasarım hizmeti sunarken SEO ile uyumuna dikkat ederek web sitesi tasarlarlar. Firmalar, kurumlar için hazırlanan web sitelerinin SEO’ya uygun olarak hazırlanması önemlidir. Firma çalışma kuralları, ürünleri, müşteri profili ve daha birçok detay kurallarla uyum içerisinde olmalıdır. Yapılan bu çalışma ve uyumlandırma süreci firmaların sektörlerinde öne çıkmaları için önemli bir adımdır. Web tasarım süreci pek çok ihtiyacı bir arada karşıladığı için firmalar yeniliklere hâkim ve profesyonel olarak hizmet vermeyi hedefler. Firmalara sağladıkları hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • E-ticaret altyapı oluşumunun, ürün, hizmet tanıtımının sorunsuz ve güvenilir olmasını sağlaması.
 • Kurumsal kimliği kusursuz olarak tanıtmayı hedefleyerek, profesyonel bir kadro ile hedefe ve müşteri profiline uygun başarılı bir proje çıkarmak için tüm imkanları kullanması.
 • Hedef kitleye yönelik derinlemesine bir araştırma yapılarak, kitlenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede site gelişim planı hazırlaması.
 • Firmalar, web sitesi kullanımı ile tanıtımlarını daha geniş çapta yapmak ve hızlıca müşteri arttırmayı hedeflerler. Web Tasarım Firmaları, teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak, daha geniş çevrelere ulaşılmasını sağlar.

Web Tasarım Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir firmadan aldığınız hizmetin türüne bakmaksızın, alınan hizmetin en üst düzeyde olmasını beklersiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi karşılayacak kapasitede firmalar daima ilk tercihiniz olur. Bir giysi almak istediğinizde, aldığınız ürünün kaliteli iplikle iyi bir tasarımcının elinden çıkmış olmasını tercih edersiniz. Sağlık sorunu yaşadığınızda veya sevdikleriniz yaşadığında, tercih edeceğiniz doktorun alanında en iyisi olmasını beklersiniz. Bir Web Tasarım Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken belki de en önemli detay alanında en iyisi ile çalışmak istemektir. Tecrübe sahibi ve güvenilir olması kriterlerinizi belirler. Web Tasarım Firmalarını araştırdığımız zaman birkaç ana özellik karşımıza çıkar. Kaliteyi ön planda tutmayan ve bunun yanında daha az ücret karşılığı çalışan firmalar, belli bir standartta kalitesini oluşturup, ücret karşılığını yüksek tutmayan firmalar, yüksek ücretle iş yapıp, kaliteye çok önem veren firmalar. Öncelikli olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Yapılacak işin niteliğine göre, bütçenizi zorlamayacak aynı zamanda kalitesi yüksek olacak firmaların hizmetlerini tercih etmeniz sağlıklı olacaktır. Web Tasarım Firmalarının kullandığı metotları belli oranda birbirine benzer olabilir. Uygulama sürecinde metotlar farklılıklar gösterecektir. Metotların yakın olduğunu düşünerek fiyatı çok düşük olan bir şirkete yönelebilirsiniz. Uygulamadaki farklılık tam da bu noktada ortaya çıkmakta ve belli problemlerle karşı karşıya kalmanızda rol oynamaktadır.

Web Tasarım Firmalarında Neler Ölçüt Olarak Belirlenmeli?

 • Hizmet Alınacak Firmanın Geçmiş Tecrübeleri; Web tasarım firması ile anlaşmadan önce geçmiş tecrübeleri, kaç yıldır sektörde hizmet verdiğini, ara verip vermediğini araştırmalısınız. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak, yenilikleri eklemek ve uygulamak ciddi bir emek gerektirir. Web tasarım işine tüm detayları ile hâkim olmak profesyonellik gerektirir.
 • Hizmet öncesi ve sonrası dikkatle takip edilmelidir; Web Tasarım Firmasının işe başlayacağı ilk adımdan tamamlanma sürecine kadar takibi önemlidir. Alan adının alımı, hosting hizmeti denilen, sitenizin 7/24 ulaşılabilir olmasını sağlayan hizmeti oluşturması, arama motoru optimizasyonu gibi teknik işleyişi profesyonelce olmalıdır. İyi bir tasarım firması, beklediğiniz hizmeti yüksek kalitede verebiliyor olmalıdır.
 • Servis Sağlayıcılık; web tasarım hizmetinin yanı sıra iyi bir servis sağlayıcı olması önemli bir diğer özelliktir. Yavaşlık sorunu olmayan teknik alt yapısı kaliteli bir veri merkezinden hizmet almak kullanıcılar için çok önemlidir. Web sitelerinde sık problem yaşanması kullanıcıyı belki de bir daha dönmemek üzere uzaklaştırır. Sunucu olarak üst kalitede olan web ağında hizmet vermelidir.
 • Web Tasarım Firmalarında Neler Ölçüt Olarak Belirlenmeli? sorusuna verilecek en önemli cevaplardan biri ulaşılabilir ve rahat iletişim kurulabilir olmasıdır. Web tasarımlarınızı yapan firmaya herhangi bir sorun karşısında her an ulaşabilir olmak istersiniz. Taleplerinizi kolay bir şekilde ulaştırabiliyor olmanızda aynı derecede önemlidir. Mail aracılığı ile ya da telefon aracılığı ile yaşadığınız sorunun hemen yanıtlanması, iş süreci takibinde çok değerlidir.
 • Web tabanlı programlarda yetkin olmak; kurumlar, kullanmakta olduğu sitede tanıtım, satış, kampanya bildirimleri gibi pek çok online hizmet vermek isteyebilir. Web Tasarım Firması, çalıştığı kurumların web sitesini, içindeki tüm isteklerini karşılayacak yetide olması gerekir.
 • İçerik yönetim sistemleri olmalı; web siteniz oluşturulduktan sonra birçok bilgi girişi veya değişikliği oluşturmak isteyebilirsiniz. İçerik yönetimini sağlayabilmek için ihtiyacınız olan kontrol panelini firma size sunuyor olmalıdır. Kontrol paneli kullanımı için eğitim desteğinin yanı sıra ihtiyacınız olduğu anda teknik hizmette vermelidir. Kullanım öncesi kontrol paneli sunumu yapılmasını da talep edebilirsiniz.
 • Fiyatlandırmada standartlık ve süreklilik; web tasarımı kararınızı verdikten sonra en önemli konu bütçelemedir. Bütçenize en yakın firmayı değerlendirmek isteyeceksinizdir. Anlaşmayı kendi bütçe standartlarınızı sunarak yapmanız, hizmet süresinde aynı şartlarda devam etmenize olanak sağlayacaktır.

Web Tasarım Firması ile Çalışmanın Dezavantajları Var mıdır?

En zor kararlardan biri Web Tasarım Firması seçimidir. Firmaların büyük bir kısmı detaylı bir araştırma yapmadan, çevresine danışarak tercih yapabilir. Bir kısmı ise çevreden gelen önerileri kıramaz, kabul eder. Bu şekildeki firma tercihlerini birçoğu kalitesiz, profesyonel bakış açısından uzak çalışma örnekleri ile karşımıza çıkar. Bir diğer hatalı tutum birkaç firma ile görüşmeden, ilk görüşülen firmanın vaatlerine inanarak çalışmaya başlamaktır. Düşük fiyat teklif eden firmaların tekliflerini kabul etmekte hatalı bir davranışa örnektir. Hazır programlar kullanarak mutsuz sonuçlar ile karşılaşmamıza sebep olabilirler. Web Tasarım Firması tercihinde bulunurken birkaç firmadan teklif almak ve iyi bir araştırma sonucu karara varmak en doğrusudur.

Blog

Müşterilerimizin çeşitli kilit alanlarda mükemmel sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmaya odaklanan yazıları paylaşırız.

Ücretsiz Teklif Al

Rekabet en üst düzey olduğunda bile, işletmenizin gelirinin önemli ölçüde artırmasına yardımcı olan profesyonel hizmetler sunuyoruz.

Haber bültenimize abone ol!

Leave a Comment